Bemowo I


Bemowo I

Osiedle Bemowo I to pierwsze z pięciu osiedli-blokowisk, które powstały w ramach spójnej koncepcji urbanistycznej na Bemowie w latach 80-tych XX wieku (wcześniej były tu lotniskowe drogi kołowania). W tej części można wyróżnić dwanaście zespołów bloków mających od czterech do czternastu kondygnacji. Ponadto między blokami znajduje się wolnostojące przedszkole, pawilon handlowy (obecnie Biedronka), stacja paliw, place zabaw, obiekty sportowe i liczne parkingi. Na budynkach i murkach są też murale przygotowane przez kibiców Legii.

boiskoboiskodostępne całodobowodostępne całodobowofastfoodfastfoodmuralmuralplac zabawplac zabawprzedszkoleprzedszkolesiłownia plenerowasiłownia plenerowasklep wielkopowierzchniowysklep wielkopowierzchniowysklepsklepzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinnaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Gołuchowska, ulica Powstańców Śląskich, ulica Radiowa, ulica Secemińska, ulica Uniejowska, ulica Wrocławska
  • Rok powstania:  1977-1981
  • Obszar MSI:  Bemowo Lotnisko
  • Wysokość:   36 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  funkcjonalizm
  • Związane osoby: Brychczy Lucjan, Gronczewski Jerzy, Stańczyk Krzysztof

Opis urbanistyczny:

Osiedle Bemowo I tworzą wysokie bloki z wielkiej płyty, często połączone po kilka obok siebie. Wszystkie mają podobny układ. Od strony ulicy prowadzą wejścia do klatek schodowych oraz do pomieszczenia na śmietnik, z tej strony są wyłącznie okna. Os strony przynależnego terenu zielonego piony okien (jeden, dwa lub trzy) są przeplatane pionami balkonów (również jeden lub dwa). Mieszkania mają dobry rozkład, gwarantujący doświetlenie światłem dziennym dzięki ekspozycji okien na dwie strony świata [18].

Osiedlem Bemowo I (połączonym z osiedlem Bemowo II) zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA, której siedziba mieści się przy ul. Wrocławskiej 3 [37]. Ponadto przy ul. Secemińskiej 3 działa Krajowy Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej. [23], a przy ul. Gołuchowskiej 7 mieści się lokalna sekcja hokejowa o nazwie Dom Kabata [36].

Bloki mieszkalne

Na osiedlu są łącznie 23 adresy mieszkalne, które tworzą 12 zespołów budynków.

W południowej części znajduje się pięć zespołów bloków, blok przy ul. Secemińskiej #3 (dziewięć kondygnacji, beżowa kolorystyka) połączony z budynkiem przy ul. Secemińskiej #5 (zbudowany kaskadowo z trzech części, dziewięć kondygnacji). Blok przy ul. Secemińskiej #7 (dziesięć kondygnacji, beżowa kolorystyka) połączony jest z budynkiem przy ul. Secemińskiej #9 (dwanaście kondygnacji). Budynek ul. Secemińskiej #13 (tworzą go dwie kaskadowe, czterokondygnacyjne części, różowa elewacja) połączony jest z budynkami przy ul. Uniejowskiej #1 (osiem kondygnacji) i ul. Uniejowskiej #3 (cztery kondygnacje). Pomiędzy nimi znajduje się blok przy ul. Uniejowskiej #2 (jedenaście kondygnacji, zielona kolorystyka) oraz połączone ze sobą czterokondygnacyjne zielone budynki przy ul. Wrocławskiej #1 i Wrocławskiej #3 (zielona kolorystyka).

W północno-wschodniej części znajdują się trzy zespoły bloków wzdłuż jednej linii, kolejno blok przy ul. Wrocławskiej #5 (dwie kaskadowe bryły o różowej elewacji, jedna ma czternaście kondygnacji, druga trzynaście, jest też niewielka dobudówka od południa), połączone ze sobą bloki przy ul. Gołuchowskiej #1 (osiem kondygnacji), #3 (dziesięć kondygnacji), #5 (dwanaście kondygnacji) oraz połączone ze sobą bloki przy ul. Gołuchowskiej #7 (jedenaście kondygnacji), #9 (czternaście kondygnacji), #11 (dwanaście kondygnacji) i #13 (dziesięć kondygnacji).

W zachodniej części znajdują się cztery zespoły bloków, połączone ze sobą przy ul. Uniejowskiej #5 (dwie kaskadowe bryły po dwanaście kondygnacji) i #7 (dziesięć kondygnacji ) oraz przy ul. Uniejowskiej #9 (dwa kaskadowe budynki po dziesięć kondygnacji), przy ul. Secemińskiej #15 (trzy kaskadowe bryły po cztery kondygnacje) i przy ul. Secemińskiej #17 (dziesięć kondygnacji).

Infrastruktura

Od skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Powstańców Śląskich znajduje się stacja benzynowa Circle K (ul. Powstańców Śląskich #90). W północnej części jest kompleks parterowych pawilonów usługowych (ul. Uniejowska #6), Biedronka przy ul. Uniejowskiej #4 i bank PKO BP przy ul. Uniejowskiej #4A. Między blokami przy ul. Wrocławskiej znalazło się wolnostojące przedszkole. Na osiedlu jest też szereg niewielkich pawilonów usługowo-handlowych, m.in. przy ul. Gołuchowskiej #4/4B (Kebab), lokal całodobowy (ul. Gołuchowska #8), warsztat samochodowy i myjnia (ul. Secemińska #15A), hydrofornia (ul. Secemińska #11), fryzjer (ul. Uniejowska #2A), zieleniak (ul. Wrocławska #1A), kiosk DPD (ul. Wrocławska #3A) czy lodziarnia Good Lood Bemowo (ul. Wrocławska #5A).

Na terenie osiedla mieszczą się parkingi społeczne, dwa ogrodzone od Powstańców Śląskich i jeden skrzyżowania Wrocławskiej z Radiową oraz ogólnodostępne miejsca parkingowe od ul. Radiowej i wzdłuż mniejszych ulic. Pośrodku osiedla jest teren zielony z trawiastym boiskiem, siłownią plenerową (otwarta w kwietniu 2013 roku, składa się z urządzeń: do wyciskania na siedząco, narciarz biegacz, twister, wioślarz, orbitrek i jeździec konny [22]) i klombem (betonowy krąg nie ma związku z kręgami dewiacyjnymi dawnego lotniska [9]) obok ul. Uniejowskiej 7, boisko do koszykówki i murek do gry w squasha obok ul. Secemińskiej 13, a także duży ogrodzony plac zabaw dla dzieci przy ul. Secemińskiej 7. Mniejszy plac zabaw jest po drugiej stronie bloku przy ul. Gołuchowskiej 9.

Obiekty, pomniki, tablice:

Na terenie osiedla na przedłużeniu ul. Szadkowskiego znajduje się wolnostojący krzyż przydrożny.

Podobno na klatkach schodowych przy ul. Uniejowskiej 5 nocują żule, ponieważ to blok bez domofonów. Alkoholowe libacje najczęściej mają miejsce na świeżym powietrzu w trójkącie Gołuchowska -Uniejowska-Secemińska [28].

Blok przy ul. Uniejowskiej 9 jest własnością Komendy Głównej Policji (Komendy Stołecznej Policji [11]) [10]. Najpierw w czerwcu podczas wichury z drugiej strony, a potem 8 sierpnia 2019 roku z drugiej strony na wysokości szóstego piętra odpadły duże fragmenty okładziny [17]. Elewacja została oczyszczona i okazało się, że ocieplenie skrywa mozaikę, o której już wszyscy zapomnieli (sama okładzina miała wzór cegieł). Z bloku usunięto całe ocieplenie, ponieważ było jedynie przyklejone bez żadnych kołków [27].

Tablica informacyjna o historii osiedli Bemowo I oraz II wykonana przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wola została umieszczona na ogrodzeniu przy ul. Gołuchowskiej [1].

Przedszkole nr 390

Przedszkole nr 390 (ul. Secemińska #1) posiada rozległy ogród wyposażony w zabawki, sprzęt i środki dydaktyczne [5] o powierzchni 3000 m2 [8].

Przedszkole zostało otwarte 1 września 1984 roku jako trzecie przedszkole na osiedlu Bemowo. Jest jedynym przedszkolem wolnostojącym. W latach 1987-1988 pełniło funkcję przedszkola ćwiczeń dla potrzeb Studium Nauczycielskiego. Przez pięć lat było siedzibą Nauczyciela Metodyka. Do 1994 roku przedszkole posiadało filię przy ul. Kędzierskiego 2, gdzie mieściły się dwie klasy „0”. Od 1995 roku realizowany jest tu rozszerzony program edukacji muzycznej [5].

W 2013 roku w przedszkolu były 84 dziewczynki i 75 chłopców oraz 14 nauczycieli [6].

mural Nasza Legenda (Uniejowska 7)

Mural na bloku przy ul. Uniejowskiej 7 poświęcony jest piłkarzowi Legii Warszawa z lat 60-ych Lucjanowi Brychczy [13]. Ma wymiary 28.5 metra na 11.2 metra [12]. Brychczy przedstawiony jest w kilku scenach pokazujących wydarzenia z jego życia. Nad nimi umieszczono herb Legii. Na muralu znalazł się również napis "Nasza Legenda - Lucjan Brychczy". W tle widać też zarys starej trybuny krytej [26].

Praca wykonywana przez 14 osób powstawała przez blisko trzy tygodnie. Inicjatorem było Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa [12]. Kibice zebrali pieniądze, sprzedając szaliki-cegiełki z motywem flagi Lucjana Brychczego oraz koszulki z czaszką [14]. Odsłonięcie muralu odbyło się 24 września 2014 roku. Uczestniczył w nim sam Brychczy, który osłonił dzieło, a kibice na dachu odpalili race. W uroczystości wzięli udział piłkarze Legii Miroslav Radović oraz Jakub Rzeźniczak [12]. Na uroczystość Brychczego ściągnięto podstępem. Trener Krzysztof Dowhań, który po treningach odwozi go do domu, powiedział, że po drodze musi pojechać na Bemowo. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych murali, który upamiętnił żyjącą osobę [25].

mural na stulecie Legii (Gołuchowska 13)

Mural na budynku przy ul. Gołuchowskiej 13 powstał z okazji stulecia istnienia klubu Legia. Pieniądze pozyskano ze sprzedaży gadżetów w sklepie Żyleta [15]. Malowanie trwało tydzień [43]. Mural odsłonięto 13 września 2016 roku o godzinie 19:16 (to data założenia klubu) [44]. Pirotechnikę na odsłonięcie, w którym udział wzięło kilkudziesięciu kibiców, ufundował sklep Patoriots [43]. Na muralu widnieje napis: To historia, której nic nie dorówna. Legia Warszawa, wielka i dumna [44]. W centrum znajduje się herb Legii.

mural Syreni Gród

Również na mniejszych budynkach na terenie osiedla znajdują się grafiki nawiązujące do Legii Warszawa. Przykładem jest mural na murku do squasha. W centrum znajduje się napis Syreni Gród na tle barw Legii i tarczy, nad nim panorama miasta. Z lewej strony znajduje się syrenka warszawska, a z prawej Stanisław Grzesiuk. Powstał w 2008 roku [40].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Bemowo I to najstarsze osiedle rejonu Bemowo-Lotnisko [1]. Powstało na terenie zajmowanym wcześniej przez lotnisko Babice, między dawnymi drogami kołowania i pasami startowymi [4], które wykorzystano na parkingi i jezdnie [41]. Budowa bloków rozpoczęła się pod koniec lat 70-tych XX wieku przez Kombinat Budownictwa Miejskiego Północ [1]. Pierwsze prace przy zbrojeniu terenu rozpoczęto w 1977 roku, w 1979 roku ruszyła budowa domów [42]. Projektantem całego założenia był Jerzy Gronczewski (pięć etapów miało pomieścić 30000 mieszkańców [4]) [1], a etap I zaprojektował Krzysztof Stańczyk. Bloki powstały w technologii wielkoblokowej (system „J" i Wk) [41]. W 1980 roku wprowadzili się pierwsi lokatorzy, pracownicy Milicji Obywatelskiej [4]. 20 czerwca 1980 roku wprowadzono się do budynku nr 12 wzniesionym dla MSW (nie należy mylić z numerem bloku), a 1 października 1980 roku do budynku przy ul. Secemińskiej 3 (wówczas nr 4) [38]. Nazwy większości ulic nadano 22 lutego 1980 roku [1]. Ostatnie bloki powstały w 1981 roku.

Za osiedle od początku odpowiadała Spółdzielnia Mieszkaniowa Wola, która powstała w listopadzie 1978 roku z inicjatywy Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Starówka. Wśród założycieli było jedenaście znanych wolskich przedsiębiorstw, m.in. Fabryka Wyrobów Precyzyjnych, Zakłady Mechaniczne, Polfa, Zakłady Radiowe, Zakłady Wklęsłodrukowe. Pierwszymi przewodniczącymi byli Maciej Hoffman (Rada Spółdzielni) i Władysław Przybylski (Zarząd Spółdzielni) [38]. Obecnie jest jedną z największych warszawskich spółdzielni [37].

1 stycznia 1979 roku Spółdzielnia rozpoczęła działalność gospodarczą. 18 czerwca 1980 roku na pierwszych obradach Walnego Zebrania Przedstawicieli spółdzielni przyjęto model funkcjonowania, polegający na wyodrębnieniu organizacyjnym osiedli. 22 czerwca 1983 roku ze struktur osiedla wyodrębniono samodzielną spółdzielnię Górczewska. 3 listopada 1983 roku Rada Nadzorcza ustaliła podział spółdzielni na trzy wyodrębnione administracje: Bemowo I/II, Bemowo IV oraz Górce [38].

W 1981 roku otwarte zostały pawilony handlowe przy ul. Uniejowskiej 4 (blaszak, w którym obecnie funkcjonuje Biedronka, pawilony przy ul. Uniejowskiej 4A i 6 powstały przed 1987 rokiem). W październiku 1987 roku oddano do użytku przedszkole przy ul. Secemińskiej [1].

Na trzynastym piętrze bloku przy ul. Gołuchowskiej 9 w latach 1984-1988 mieściła się prowizoryczna plebania księży Michalitów powstającej wówczas parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów przy ul. Markiewicza [7].

Pierwsza biblioteka na osiedlu mieściła się przy ul. Gołuchowskiej 3. Jej założycielką była Grażyna Bochniarz [20].

W połowie lat 80-tych XX wieku dzieciaki korzystały placów zabaw otoczonych drewnianymi ławkami i młodymi drzewkami (m.in. na podwórku przy ul. Gołuchowskiej od strony ul. Radiowej oraz w narożniku między ul. Secemińską i Uniejowską). Na trawiasto-piaszczystym podłożu znajdowały się drewniane zabawki, jak wagoniki ciuchci ustawionej na balach, szałas indiański, bujaki czy zjeżdżalnie połączone z piaskownicami. Z czasem drewniane zabawki wymieniono na stalowe (złożone z piaskownicy, kilku huśtawek, murka i trzepaka z ławeczką) [19].

Przemiany 1989-2000:

W miejscu stacji benzynowej w latach 80-tych XX wieku był parking, stacja powstała przed 2001 rokiem. Z kolei społeczne parkingi wzdłuż ul. Powstańców Śląskich powstały w latach 90-tych XX wieku.

XXI wiek:

W grudniu 2013 roku [2] przy ul. Wrocławskiej 5 [3] zrealizowano unikalną kampanię społeczną promującą atieizm pod tytułem „Ateiści są boscy”. Było to jedno z pięciu takich miejsc w stolicy. Kampania została sfinansowana z darowizn indywidualnych osób [2].

W latach 2015-2016 zlikwidowano boisko od ul. Wrocławskiej.

Pawilon handlowy z lat 80-tych XX wieku przy ul. Uniejowskiej 6 to blaszana hala, która do 2014 roku była zalepiona banerami reklamowymi sprzedawców (w hali jest 18 najemców i należy ona do Spółdzielni Mieszkaniowej Wola) [33]. We współpracy Urzędu Dzielnicy, stowarzyszenia MiastoDwa, architektów krajobrazu, Spółdzielni Mieszkaniowej Wola, najemców oraz profesjonalnych grafików zaplanowano na 2014 rok proces estetyzacji [30]. Zaprojektowano szyldy o jednolitej wysokości i oświetleniu, natomiast ich treść miała zależeć od najemców. Każdy lokal otrzymał do dyspozycji boczny semafor reklamowy [33] i przekazano pod opiekę innego projektanta (byli to Jacek Ambrożewski, Malwina Charkowska, Piotr Chuchla, Małgorzata Frąckiewicz, Tomek Głowacki, Przemek Hoffer, Alicja Kobza, Aneta Lewandowska, Jarek Michalski, Kaja Nosal, David Recchi, Joanna Fidler-Wieruszewska, Karol Yamazaki), którzy bezpłatnie, we współpracy z właścicielem, przygotowali nowe szyldy. Inicjatorką projektu o nazwie „Przeliteruj miasto” była Ewa Zielińska [31]. To unikalny przykład takiej współpracy i projektowania partycypacyjnego.

W ramach budżetu partycypacyjnego w 2016 roku jednym ze zwycięskich projektów była budowa ścieżki rowerowej od strony osiedla wzdłuż ul. Radiowej. Powstała droga z chodnikiem, przesadzono też drzewa (łącznie 33 sztuki) posadzone tu w 2012 roku. Wyremontowano również przystanek autobusowy [39]. Ostatecznie ścieżka powstała w 2018 roku.

17 października 2019 roku pojawiła się viralowa akcja wsparcia nowo-otwartego warzywniaka przy ul. Wrocławskiej 1 [29].

W lutym 2022 roku na stacji benzynowej Circle K pojawił się jeden z dwóch pierwszych w Warszawie pralkomatów (drugi znalazł się na stacji przy al. Rodowicza Anody 6). To dostępne całodobowo samoobsługowe pralkosuszarki firmy Break&Wash [34][35].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Mural Nasza Legenda

[2014] Mural Nasza Legenda (źródło)

Mural Nasza Legenda

[2014] Mural Nasza Legenda (źródło)

Odsłonięcie murala przez Lucjana Brychczego

[2014] Odsłonięcie murala przez Lucjana Brychczego (źródło)

Uniejowska 2

[2021] Uniejowska 2 (źródło)

Opis przygotowano: 2022-09